Chirurgia onkologiczna

Chirurgia onkologiczna

Chirurgia onkologiczna to dziedzina medycyny, która skupia się na leczeniu nowotworów. Jednak nie zajmuje się wyłącznie wycięciem chorej tkanki, a obejmuje opiekę nad pacjentem na wszystkich etapach – od diagnozy, poprzez ocenę zaawansowania nowotworu i jego usunięcie, po leczenie rekonstrukcyjne oraz monitorowanie pacjenta pod kątem ewentualnych nawrotów już po zakończeniu terapii.

Samo leczenie nowotworu to bardzo stresujący moment w życiu. Jakby tego było mało, dochodzi jeszcze dyskomfort i wstyd związany ze zmianami w wyglądzie, jakie powoduje choroba lub wynikające z niej operacje. Dlatego w chirurgii onkologicznej tak ważne jest całościowe zadbanie o pacjenta – o jego zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Chirurgia onkologiczna – informacje ogólne

W naszej klinice oferujemy pomoc na każdym etapie walki z rakiem, począwszy od konsultacji onkologicznej, a skończywszy na opiece pooperacyjnej i monitorowaniu stanu zdrowia po zabiegu. Naszym celem jest wyleczenie pacjenta przy jednoczesnym zadbaniu o jego komfort psychiczny i samoocenę. Dlatego oprócz samego usunięcia zmiany nowotworowej możesz skorzystać z zabiegów, które przywracają operowanemu miejscu wyglądu sprzed choroby. Specjalizujemy się w usuwaniu nowotworów skóry oraz piersi. Przeprowadzamy następujące zabiegi:

 • wycinanie zmian skórnych,
 • onkoplastyczne usunięcie guza piersi,
 • mastektomię,
 • rekonstrukcję piersi.

W naszej klinice oferujemy także zabiegi korekty piersi po operacjach onkologicznych:

 • korektę deformacji piersi np. przy użyciu przeszczepionej z brzucha czy ud tkanki tłuszczowej,
 • rekonstrukcję brodawki sutkowej,
 • symetryzację zdrowej piersi.

Konsultacje

Na konsultacji onkologicznej lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, a także badanie fizykalne zmiany nowotworowej lub rekonstruowanego miejsca. Oceni Twój ogólny stan zdrowia oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Porozmawiacie także na temat Twoich oczekiwań dotyczących efektów zabiegu. Następnie lekarz przedstawi plan leczenia, opowie o proponowanych zabiegach i odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Przed zabiegiem

Otrzymasz od lekarza szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania do planowanego zabiegu. Z pewnością konieczne będzie wykonanie badań, np. morfologii krwi, USG piersi, a w niektórych przypadkach także mammografii. Sposób przygotowania oraz zakres wymaganych badań różni się w zależności od zabiegu oraz Twojego stanu zdrowia.

Zabieg

Mniej inwazyjne zabiegi, np. wycinanie zmian skórnych czy onkoplastyczne usunięcie guza piersi, są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Z kolei operacje amputacji czy rekonstrukcji piersi wymagają znieczulenia ogólnego.

Wycinanie zmian skórnych

Czasem zmiany barwnikowe mają tendencję do przemiany w nowotworowe. Kwalifikują się wtedy do wycięcia w celach profilaktycznych. Każdą zmianę wysyłamy na badanie histopatologiczne, które ustali jej specyfikę oraz potwierdzi, że została wycięta w całości. Nasi specjaliści usuną także zmiany o już stwierdzonym charakterze nowotworowym. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym, z wycięciem bezpiecznego marginesu tkanek wokół zmiany.

Onkoplastyczne usunięcie guza piersi

To najczęściej wybierana metoda leczenia łagodnych guzków piersi. Chirurg wycina zmianę, a powstały ubytek uzupełnia poprzez przesunięcie w jego miejsce okolicznych tkanek. Dzięki temu zachowuje się kształt piersi, a kiedy zagoi się rana, po operacji nie ma śladu. Wycięty guz zostaje wysłany na badanie histopatologiczne w celu ustalenia jego charakteru.

Mastektomia

Amputacja piersi może okazać się konieczna przy niektórych nowotworach, zwłaszcza jeśli zmiany są stosunkowo duże, czyli przekraczają 2-3 cm, lub jest ich kilka. Przeprowadza się ją także wtedy, gdy następuje nawrót choroby po wycięciu samego guzka. W trakcie mastektomii prostej chirurg usuwa całą pierś. W jej miejscu może pozostać blizna lub zabieg przebiega z oszczędzeniem skóry oraz brodawki sutkowej. Amputacja piersi bywa jedno- lub obustronna i może być połączona z ich rekonstrukcją.

Niektóre pacjentki decydują się na mastektomię profilaktyczną z jednoczesną rekonstrukcją piersi. Wskazaniem do jej przeprowadzenia jest nosicielstwo zmutowanych genów BRCA1 i BRCA2, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. W takiej sytuacji profilaktyczna amputacja piersi zapobiega rozwojowi nowotworu.

Rekonstrukcja piersi

Po przeprowadzeniu mastektomii możesz zdecydować się na rekonstrukcję piersi. Jej sposób chirurg dobierze w zależności od stanu blizny i innych indywidualnych czynników. W naszej klinice oferujemy rekonstrukcję piersi przy użyciu:

 • ekspandera – to woreczek, który umieszcza się pod skórą i wypełnia płynem. Służy on do rozciągnięcia skóry i przygotowania jej na przyjęcie protezy silikonowej. Na kolejnych wizytach stopniowo zwiększa się objętość ekspandera, co może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po uzyskaniu odpowiedniego rozciągnięcia skóry ekspander jest wymieniany na docelową protezę,
 • płata LD z ekspanderem – płat LD to fragment mięśnia najszerszego grzbietu, który jest pobierany z dolnej części pleców wraz ze skórą i tkanką tłuszczową. Następnie chirurg wszywa go w miejsce usuniętej piersi. Pod płatem LD umieszczany jest ekspander, którego w następnej kolejności zastępuje proteza.

Po zabiegu

Przy mniejszych zabiegach, np. wycięciu zmian barwnikowych, udasz się do domu już tego samego dnia. Jednak większe operacje będą wymagały spędzenia kilku dni w klinice, gdzie nasi specjaliści będą na bieżąco monitorować Twój stan. Otrzymasz też szczegółowe wytyczne dotyczące rekonwalescencji po powrocie do domu.

Przez kilka tygodni po zabiegu unikaj nadmiernego wysiłku, np. intensywnej aktywności fizycznej. W przypadku niektórych operacji pozostawiane są dreny, które odprowadzają płyn gromadzący się pod skórą. Musisz więc uważać na nie przy wykonywaniu codziennych czynności. Dodatkowo czasami wymagane jest noszenie specjalnego biustonosza lub ubrania uciskowego.

Po zabiegu odbędzie się też jedna lub kilka wizyt kontrolnych, na których lekarz zdejmie szwy, oceni postępy w gojeniu się rany oraz same efekty operacji. W niektórych przypadkach może zalecić dodatkową rehabilitację, która przyspieszy powrót do pełnej sprawności.

Przeciwwskazania

Każdy zabieg ma nieco inne przeciwwskazania. Należą do nich m.in.:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • nowotwory złośliwe z przerzutami,
 • zły ogólny stan zdrowia,
 • uczulenie na środki znieczulające.

Zobacz również

Logotypy: Unia Europejska

Projekt: RPWM.01.05.02-28-0075/23 "Poprawa jakości leczenia pacjentów z wykorzystaniem innowacji medycznych".

Oś Priorytetowa: Inteligentna gospodarka Warmii i Mazur
Działanie: Nowoczesne firmy
Podziałanie: Odtwarzanie gospodarczego dziedzictwa regionu

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

Zakupiony sprzęt w ramach projektu:
Wyjście 
Przeiń na górę